11.12.2020 - 31.12.2021   14:00-14:00
Pletení na brčkách
Autor: Jan Valchař | Rubrika: DOMÁCÍ VÝZVA
Kontakt: Jan Valchař, valchar@doris.cz, tel.: 731 186 056
Místo: U vás doma
V neděli 13. prosince slaví svátek Lucie. Tak s vámi už dnes chceme sdílet, jak se na vesnicích tento svátek dříve slavil .

Vyrobte si s Lucií jednoduchý šál podle následujícího postupu.

 1. nachystejte si různé zbytkové vlnky, cc doma najdete, jehlu, svíčku, sirky, navlíkáček, brčka (čím víc brček, tím širší šála) a nůžky

 2. nahřejte si jehlu nad svíčkou a všechna brčka propíchnete skrz cca 1 cm od konce

 3. do všech brček navlečte pomocí navlíkáčku nastříhané vlnky (ty je třeba připravit vždy v dvojnásobné délce než bude plánovaná délka šály)

 4. navlečená brčka si poskládejte na stůl vedle sebe a všechny konce vlnek vždy dvou sousedících brček svažte na uzlík (to proto, aby se vám pak tkanina nevysvlékla z osnovy a vy nepřišli o výrobek)

 5. teď už si vyberte, kterou barvou chcete začít a vlnku přivažte na dvojitý uzlík k prvnímu brčku

 6. dál už jen provlékejte vlnku střídavě nad a pod brčky jako při klasickém tkaní

 7. jakmile se vám na brčkách utvoří dostatek tkaniny, přijde na řadu stahování. Dlaní jedné ruky přidržte tkaninu u stolu a druhou rukou postupně jedno brčko za druhým popotahujte směrem od tkaniny, jako byste ho chtěli úplně vytáhnout pryč, jenže nevytáhnete a necháte na brčku kousek tkaniny (lépe se vám pak bude ve tkaní pokračovat). Brčka se takto uvolní k dalšímu tkaní

 8. když vám dojde klubíčko a nebo když budete chtít navázat jinou barvou, jednoduše na docházející vlnku zavažte novou (opět postačí obyčejný dvojitý uzlík)

 9. Když už na osnově není další místo (nitě visící z brček jsou zcela zaplněné tkaninou), je čas na zakončení. Brčka opět povytahujte z tkaniny tak, jako jste to dělali doposud, akorát je nyní můžete vytáhnout úplně.

 10. odstřihněte nitě osnovy těsně u brček a opět zauzlíkujte vždy dvě sousedící k sobě. Nebojte se i trochu víc utáhnout, tkanina se tak nebude snadno rozvolňovat.

 11. na závěr vzniklé třásně na obou koncích zastřihněte, aby byly stejné

 12. HOTOVO! máte krásnou huňatou šálu, kterou můžete obdarovat někoho blízkého a nebo se ji vzít na výlet na Praděd! :)

 13. ...a nezapomeňte po sobě uklidit! Co kdyby náhodou šla okolo Lucina?!