19.5.2021 - 31.12.2021   14:00-14:00
KVĚTINY Z PAPÍRU
Autor: Jan Valchař | Rubrika: DOMÁCÍ VÝZVA
Kontakt: Jan Valchař, valchar@doris.cz, tel.: 731 186 056
Místo: U vás doma
Když se podíváte venku kolem sebe, tak si jistě všimnete, že všechno v přírodě kvete. Pro případy, že by ale náhodou pršelo, a tak byste museli zůstat doma, vám nabízíme inspiraci na výrobu 4 druhů papírových květin.

Ty můžete použít jako dárek, dekoraci, k ozdobení přáníčka nebo dárku. Nebo si z nich můžete udělat různorodou kytici, která vám bude dělat radost.


Co budete potřebovat?

Barevné papíry

Papírové kapesníky

Zelenou floristickou pásku nebo zelený krepák

Lepidlo na papír

Tavnou pistoli

Špejle

Drát

Fixy

Štětec na vodu

Oboustrannou lepicí páska (úzkou)

Nůžky

Štípací kleště na drát

Kleště s kulatými hroty


Jak na to?

Chryzantéma

Z barevného papíru si odstřihněte pruh široký asi 10 cm. Po jeho delší straně ho přeložte na půl. Rozložte ho a na delší okraje nalepte oboustrannou lepicí pásku. Papír zase přehněte (lepicí pásky jsou z vnější strany). Přehnutou stranu nastřihejte na tenké proužky tak, aby končily u lepicí pásky. Nyní z jedné strany sundejte obal z pásky a okraje slepte k sobě. Sundejte druhý obal z pásky a okraj pevně namotejte na špejli. Spodní stranu květu a špejli omotejte floristickou páskou. První květinu máte hotovou.

Kopretina

Nastřihejte si několik pruhů žlutého papíru o šířce cca 0,5 cm – budou tvořit střed květu. Dále pruh bílého papíru asi 4 cm široký na okvětní lístky. Na širší okraj nalepte oboustrannou lepicí pásku a druhou stranu nastřihejte na proužky. Začátek žlutého proužku přilepte na okraj špejle a začněte ho pevně namotávat. Konec přilepte a přidejte další proužek. Pokračujte do požadované velikosti středu kopretiny. Na bílém pruhu stáhněte obal z pásky a přilepte a namotejte pruh ke žlutému středu tak, že nastříhaná strana bude směřovat nahoru. Bílé okvětní lístky ohněte dolů – vznikne vám krásná kopretina. Špejli omotejte floristickou páskou.

Květ z papírové spirály

Z barevného papíru si vystřihněte kruh o průměru asi 10 cm. Na kruh si namalujte spirálu a vystřihněte. Okraj spirály začněte namotávat na špejli směrem dovnitř. Postupujte až k jejímu středu. Květ stáhněte ze špejle, trochu ho rozvolněte a přilepte ke středu spirály. Nyní si ustřihnete drát a na konci udělejte spirálu, kterou přilepte tavnou pistolí ke květu. Stopku omotejte floristickou páskou.

 

Karafiát z papírových kapesníků

Kapesník nastříhejte na pruhy asi 9 cm široké. Budete potřebovat 4 pruhy. Pruhy položte na sebe a poskládejte do harmoniky. Uprostřed přivažte drát. Okraje harmoniky nabarvěte fixou a trochu postříkejte vodou (okraje budou rozpité). Po zaschnutí začnete opatrně rozdělávat jednotlivé vrstvy kapesníku. Vznikne karafiát. Stonek omotejte floristickou páskou.